BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Zaharova: Vašington i Brisel su oduzeli suverenitet Bosni i Hercegovini — Bratstvo

Zaharova: Vašington i Brisel su oduzeli suverenitet Bosni i Hercegovini — Bratstvo
16.02.2024. god.
Na redovnom brifingu 14.02. predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova je među unapred pripremljenim temama imala i temu pod naslovom “O neokolonijalnom odnosu „kolektivnog Zapada“ prema Bosni i Hercegovini”. Donosimo ceo tekst njenog izlaganja:


Skrećemo pažnju na situaciju u Bosni i Hercegovini. Rusija, kao jedan od garanata Opšteg okvirnog (Dejtonskog) sporazuma o miru u Bosni i Hercegovini iz 1995. godine i član Upravnog odbora za njegovu implementaciju, ozbiljno je zabrinuta zbog nezakonitih radnji zapadnih učesnika u multilateralnim naporima za postkonfliktno regukisanje u Bosni i Hercegovini, čiji je cilj da zamene osnovne principe mirovnog ugovora svojim sebičnim stavovima u „najboljoj tradiciji“ neokolonijalne politike Zapada.

Pod sloganom „manje Dejtona – više Brisela“ i uz grubo kršenje ustavnih postulata Bosne i Hercegovine, koji garantuju ravnopravnost tri konstitutivna naroda i dva entiteta zemlje, zapadni neoliberalni pseudograđanski model društva nameće se direktnim pritiskom spolja, koji ne uzima u obzir istorijske, političke, kulturne, verske i administrativne osobenosti razvoja bosansko-hercegovačke države. Suverenoj Bosni i Hercegovini se otvoreno diktiraju prioriteti u vidu bezalternativnog kursa ka EU i NATO i odricanja od veza sa trećim stranama. U Sarajevo učestalo dolaze visoki zapadni predstavnici i ne fokusiraju se na promociju socijalno-ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, niti na podsticanje međuetničkog pomirenja i jačanje međuetničkog dijaloga. Oni u prvi plan stavljaju zahteve za bespogovornim ispunjavanjem zadataka EU i NATO, predstavljajući ulazak zemlje u ove blokove kao bezalternativnu perspektivu.

Cilj takve kolonijalne politike najgore vrste je jasno vidljiv – uključiti zemlju u orbitu svog isključivog uticaja, pretvoriti je u svoj sirovinski i politički privezak. Sve što zapadnjake zanima u Bosni i Hercegovini je poslušnost i bezinicijativnost rukovodstva, slepo izvršavanje naloga iz Vašingtona i Brisela i redovno snabdevanje Evropske unije prirodnim i ljudskim resursima. Upravo zato se Zapad fokusira na razvoj institucija „civilnog društva“ u Bosni i Hercegovini, aktivno nameće tuđu LGBT agendu i olakšava ulazak kvalifikovanih kadrova u EU, čime se namerno obeskrvljuje privreda zemlje.

Paralelno, kroz mehanizme diplomatskog prisustva, Evropske delegacije, misija Savjeta Evrope i OEBS-a, te Kancelarije visokog predstavnika, vrši se potpuna kontrola unutrašnjeg političkog života. Narodi ove zemlje su zapravo isključeni iz upravljanja sopstvenom državom. U suštini, Bosni i Hercegovini je oduzet suverenitet, a to su učinili oni koji se za njega gromoglasno zalažu, pozivajući se na Dejtonski sporazum. Evropska država – Bosna i Hercegovina – pretvorena je u koloniju „kolektivnog Zapada“, koji nastavlja svoje eksperimente nad njenim narodima, koji su i bez toga 1995. godine stradali od agresije NATO-a.

Kao odgovoran učesnik u procesima postkonfliktnog rešavanja u Bosni i Hercegovini i stalna članica Saveta bezbednosti UN, koja nadgleda situaciju u zemlji, Rusija nastavlja da podržava dejtonske ustavne principe ravnopravnosti tri naroda i dva entiteta. Pozivamo međunarodnu zajednicu i domaće političke snage u Bosni i Hercegovini da se pridržavaju parametara bosansko-hercegovačke državnosti i sistema raspodele ovlašćenja koji je dogovoren i odobren od strane Saveta bezbednosti UN. Samo na takvim osnovama možemo računati na jačanje mira i stabilnosti u zemlji i na Balkanu u celini.


Izvor: srbratsvo.ru



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: MIP RF/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »